כתבה תדמית

"אפשר לגור בבית עם יצירות אמנות ואפשר לגור בבית שהוא יצירת אומנות"

עיתון השבוע בנתניה 20.3.14 (1).jpgעיתון השבוע בנתניה 20.3.14 (2).jpg

 

אם בעבר בעלי המקצוע שהי מעורבים בשוק הנדל"ן היו בעיקר קבלנים, אדריכלים ומהנדסים, הרי שכיום ישנם שחקנים חדשים שתופסים מקום מרכזי מאוד בכל תהליכיבניית ושיפוץ דירות, ואלה הם המעצבים. בעולם המערבי של היום, בו האפשרויות הן כמעט בלתי מוגבלות, אנשים שרוכשים או משפצים דירה, מעוניינים לא רק בפונקציונאליות שלה, אלא גם בעיצובה, וכן בשילוב שבין הפונקציונאליות לבין האסטיקה. כדי למלא צרכים מעין אלה בדיוק, ישנם כיור מעצבים שנמסים באופן רציני ביותר לתהליכים אלו, כשאחד הבולטים שבהם בנתניה, הוא איתי גיד, הבעלים של "סטודיו גידו".

"אני עוסק בעיקר בתכנון ועיצוב דירות יוקרה ובתים פרטיים, בין אם מדובר בדירות קיימות ובים אם מדובר בבניה" מציג איתי גידו את עבודתו, "במשך שבע השנים האחרונות בהן הקמתי את הסטודיו שהקמתי בנתניה, אניעובד עם מיטב הקבלנים ועושה השבחת נכסים, כשהכוונה בכך היא שלוקחים דירה אותה מעוניינים להוציא למכירה, משדרגים אותה, וכך ניתן למכור אותה במחיר גבוה יותר".

מהשבוע הבא, איתי יפרסם מדי גיליון "השבוע בנתניה" טור ובו הוא יעניק לקוראים טיפים מקצועיים המגיעים מניסיונו העשיר בתחום. בכל שבוע יינתנו עצות הנוגעות לאזור אחר בבית, בין אם מדובר במטבח, בסלון, חדרי האמבטיה, חדרי השינה וכו'. בעזרת הטיפים של איתי, תוכלו אולי גם אתם להגשים את המוטו הידוע שלו, לפיו אפשר לגור עם יצירות אומנות בבית ואפשר לגור בבית שהוא יצירת אומנות". אז איך מתבטאת העבודה של איתי ביום יום? "התפקיד הוא להתאים ללקוח את הדירה כמו כפפה ליד, בצורה מושלמת" מסביר איתי, "כשאני נפגש עם לקוח אנחנו עושים תכניות מדוייקות. מבררים מיהו הלקוח, מהן הדרישות שלו, מתכננים בצורה נכונה ונבונה לפיהן, כשדברים נעשים ברמת מערך הקירות בבית, שינויי חשמל ואינסטלציה, מערך הריהוט , תאורה ועוד. אני מלווה את הלקוח מהרגע שרכש את הדירה ועד קבלת המפתח והכניסה אליה, כך שהוא רק צריך להגיע אליה עם המזוודות ולהתחיל לחיות בה בראש שקט".

תהליך העבודה לפיו איתו פועל משתנה בלקוח אחד למשנהו ביחס לצרכים. בתחילה מקיימים פגישה ראשונית בה מייצרים תכנית מדויקת,מחלקים את הדירה לפי הייעוד שלה, קובעים את ממדי החדרים ושטחי האחסו, כשהכל נעשה בהתאם לדרישות הלקוח. לאחר מכן, יוצרים קו תכנוני ועיצובי ולפי קו זה מבצעים את הסקיצות. לאחר שלב ליקוט הרעיונות, מכינים את תכניות העבודה לבעלי המקצוע וקובעים לוחות זמנים לשלבים בפרויקט.

"התכנון כולל גם את התקציב" מפרט איתי, "אני מפקח באופן אישי לאורך כל הפרויקט על העבודה בשטח, מוודא שרמת הביצוע היא גבוהה, וכן שלא יהיו עיכובים מיותרים שאותם ניתן למנוע. בנוסף הסטודיו מעניק גם שירותי הדמייה ממוחשבת , כך שהלקוח יכול להגיע ולקבל הדמיה מלאה של הפרויקט, לראות לפני ביצוע כיצד הדברים ייראו. העובדה שהכל נעשה מולי, מרחת בחירת החומרים, התכנון ועד לעבודה, מאפשרת ללקוח להיות בקשר מולי מבלי להיות בקשר עם כל הגורמים האחרים".

במהלך עבודתו, עוסק איתי גם בשיפוץ דירות וכן בעיצוב של בתים בבנייה. כפי שצויין קודם לכן, אלו התפקידים המסורתיים בשוק הנדל"ן של הקבלן והאדריכל, נוספה צלע בדמות המעצב. "אנחנו רואים עם הזמן יותר ויותר את המעורבות של המעצב בתהליך" מעיד איתי, "הסיבה לכך היא מכיוון שגם האדריכל, גדול ככל שיהיה מגיע כדי לתכנן את הקופסא הגדולה. אני נכנס לתהליך כדי לתכנן את הקופסא הקטנה, את הצרכים השונים של האדם שנכנס לדירה וכיצד התכנון שלה ישפיע על היום יום שלו בה".

לרוב עובד איתי עם אדריכלים  ששוכרים את שירותיו, אך לעיתים פונים לקוחות ישירות אליו. "אני עובד בצורה כזו שאם לקוח פונה אליי בעניין של שיפוץ ותכנון, הוא יכול להביא את כל בעלי המקצוע שלו, להם אני מגיש את התוכניות והם מתחילים את העבודה" אומר איתי, "יש גם את האפשרות לשלוח את התכניות לקבלנים שאני עובד איתם ולקבל מהם הצעות מחיר. לאחר מכן, עובדים בסופו של דבר עם הקבלן שנותן את התמורה הכי טובה".

לדביו של איתי כיום יותר ויותר אנשים שוכרים מעצב כדי שיתאים את הדירה החדשה או המשופצת עבורם. הסיבות לכך ברורות. "הדבר הזה מאוד נפוץ היום" מספר איתי, "אנשים פונים למעצב שיתאים את הדירה לצרכים שלהם כי הקבלן שבונה מאה או מאתיים דירות באותו בניין, לא יכול לפי התכניות שלו להתאים לכל הלקוחות. לאחד יש ארבעה ילדים, השני רוצה יותר בשטח במטבח ויש מי שיותר חשוב לו שיהיה חדר משחקים, סלון מרווח ועוד. לכל אחד יש את הדרישות שלו ולכן הרבה אנשים מבינים שזה לא רק משביח את הדירה אלא גם עונה על הצרכים שלהם באופן יום יומי ומאפשר להם ליהנות מהדירה. אנשים מבינים שעיצוב מקצועי חוסך להם גם הרבה כסף, וזאת מכיוון שאני מנהל את הפרויקט ברמה שאני מכיר את החומרים, מכיר את הספקים הטובים ביותר ולכן מסוגל לקחת את מכלול התקציב שהם מעמידים ולחלק אותו באופן שיספיק לדרישות. כך שאם מישהו השקיע את מיטב כספו במטבח, שלא יווצר מצב שלא יהיה מספי כסף לריצוף למשל. לכן אנשים פונים למישהו מקצועי שידע לנתב בין הדברים האלה".

בעבודתו, איתי נתקל לא פעם בדרישות ספציפיות. בין אם הוא מתבקש לעצב דירה בסגנון תרבותי מסוים, או למשל לעצב חדר רחצה בסגנון ספא. דרישות יותר נפוצות נוגעות בהגדלת הסלו, המטבח וחדרי הרחצה, או לשנות את כמות חדרי השינה בבית.

תכניות הטלווזיה שצצו בשנים האחרונות ועוסקות בנושא עיצוב הבית, גם הן נותנות את תמורתן בכל הקשור לחשיפת אנשים לתחום. "התכניות האלה בהחלט נותנות לאנשים חשק לעצב את הדירה שלהם" אומר איתי, "הן גורמות לאנשים להבין עד כמה העבודה הזאת מורכבת. הם רואים שפרויקט של עיצוב יכול לכלול שבירת קירות, הנפקת תוכניות, עבודה מול קבלני, חברות וספקים, והם מבינים שקשה לעשות את כל זה לבד. כל פרויקט כעזה דורש הרבה עבודה ולכן הם מעדיפים להשתמש בשירותיו של מעצב שיוכל לבצע בצורה יעילה יותר".

 

צרו איתי קשר